ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 4
w Białymstoku
Dziś jest 17.10.2017

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DO LEKCJI JĘZ. NIEMIECKIEGO W KLASIE TRECIEJ GIMNAZJUM

Temat: Wer hat ein sprossiges Gesicht? Kto ma piegowatą twarz?

Cele:

  • Ucz. utrwala słownictwo dotyczące części ciała
  • Ucz. utrwala i poszerza słownictwo związane z opisem wyglądu człowieka
  • Ucz. utrwala odmianę przymiotnika z rodzajnikiem nieokreślonym

Metody – aktywizująca: odgrywanie ról, gra dydaktyczna

Środki – gra dydaktyczna „ Die Masken”

Formy- plenum, praca w parach

                         PRZEBIEG LEKCJI

I. Czynności organizacyjne- przywitanie się

       - sprawdzenie obecności

II. Część właściwa- rozgrzewka językowa - ćwiczenie fonetyczne: uczniowie powtarzają za nauczycielem krótkie wyrazy np. Arzt, Termin, Uhr, Stunde, Teil, Grippe, krank, następnie odpowiadają na pytanie, z jakim tematem kojarzą im się wypowiadane wyrazy.

1. Ucz. pojedynczo są proszeni do tablicy o narysowanie jakiejś części ciała , inny uczeń podpisuje daną część w jez. niemieckim (ok. 6) np. das Gesicht, das Ohr, die Hand, das Haar, die Beine, die Augen

2. Ucz. dobierają przymiotniki do rzeczowników (podpisanych części ciała)

np. das Gesicht – rund, schön,

das Ohr- groß, abstehend (dodaje n-l)

die Hand- lang, gepflegt (dodaje n-l)

das Haar- glatt, kurz. Lang, lockig, wellig

die Beine- lan, kurz, krum

die Augen- groß, mandelformig (dodaje n-l)

3. Ucz. tworzą z pomocą nauczyciela wyrażenia rzeczownikowo- przymiotnikowe, łacząc wybrany rzeczownik z przymiotnikiem np. ein rundes Gesicht, die gepflegten Hände itp.- praca w parach

4. PRACA Z MASKAMI (gra dydaktyczna wyd. Eli)

N-l wiesza na tablicy wybrane z gry maski różnych osób. ( w sumie jest ich 9, można wziąć np. 4)

Maski te podpisuje imionami . Następnie odczytuje opis osób, ucz. mają za zadanie dopasować informacje do poszczególnych masek- osób.

5. Ucz. we dwójkach opisują wybraną osobę. Korzystając z tego co usłyszeli, dodając swoje spostrzeżenia.

6. Odgrywanie ról opisanych w parch osób

7. Najlepiej odegrana rola - osoba zostaje oceniona.

8. Układanie pytań np. o cechy wyglądu tych osób. Przykładowe pytania:

Wer hat abstehende Ohren?                                                               Wer hat ein Pony?

Wer hat ein rundes Gesicht und ist in Frankfurt geboren?             Wer hat krumme Beine.

Wer hat große Lippen.?                                                                  Wer interessiert sich für ....?

Wer lacht und ist 14 Jahre alt?

10 Podsumowanie lekcji , ocena uczniów.



Opublikowano: wtorek, 05, styczeń 2016 20:41
Kontakt
 
 
Zespół
Szkolno-Przedszkolny Nr 4
Porzeczkowa 11
15-815 Białystok

tel. (85) 653-08-60 (szkoła)

fax. (85) 653-08-61

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kalendarz
loader